KandydaciStudenciPracownicyAbsolwenci
Bibioteka Główna UR

SCOAP3 (Sponsoring Consortium for Open Access Publishing in Particle Physics).

Konsorcjum zrzeszające blisko 3000 bibliotek, agencji finansowych oraz ośrodków badań w 44 różnych krajach (w tym 3 organizacje pozarządowe). Dzięki współpracy z czołowymi wydawcami czasopism w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych, daje możliwość publikowania w otwartym dostępie. Zniesienie abonamentu pozwala na przekierowanie funduszy na inne cele oraz przyczynia się do rozwoju konsorcjum, dodatkowo znosząc bariery finansowe ograniczające potencjalnych autorów.

Czasopisma SCOAP3 pozwalają publikować każdemu zainteresowanemu autorowi, bez dodatkowych kosztów. Prawa autorkie nie zostają przeniesione na wydawcę, a licencja CC–BY (uznanie autorstwa) umożliwia tzw. data–mining – czyli na odnajdywanie publikacji w bazach.

Obecna umowa obowiązuje w latach 2017-2019.

Wspierane czasopisma:
•    Acta Physica Polonica B (Uniwersytet Jagielloński)
•    Advances in High Energy Physics (Hindawii)
•    Chinese Physics C (IOP/CASS)
•    European Physical Journal C (SPRINGER/SIF)
•    Journal of Cosmology and Astroparticle Physics (IOPP/SISSA)
•    Journal of High Energy Physics (SPRINGER / SISSA)
•    New Journal of Physics B (IOPP / DPG)
•    Nuclear Physics B(Elseveir)
•    Physiics Letters B  (Elsevier)
•    Progress of Theoretical and Experimental Physics (UOP / JPS)

Strona z informacjami o poszczególnych czasopismach z linkami do stron wydawców: LINK


FAQ:
1. Jestem naukowcem, który chciałby publikować w SCOAP3, co powinienem zrobić?

Właściwie nic nie uległo zmianie. Można publikować w wybranym przez siebie czasopiśmie dokładnie tak jak do tej pory. Nikt nie poprosi o wykonanie płatności. Dodatkowo po publikacji autor zachowuje prawa do artykułu -  co pozwala na publikowaine go w dowolnym miejscu, ponowne użycie w dowolnie wybrany sposób. Jak w przypadku normalnej publikacji, pod koniec procesu recenzji podpisuje się formularz – ten z kolei może wyglądać nieco inaczej ze względu na Open Accesową formę publikacji. Więcej informacji pof TYM linkiem. 

2. Czym jest SCOAP3?

To międzynarodowe konsorcjum m.in wspierające publikowanie w czasopismach z zakresu fizyki czątek elementarnych.

3. Czym jest OpenAccess?

Artykuły opublikowane w otwartym dostępie są dostepne całkowicie za darmo, za pośrednictwem strony wydawcy. Licencja CC- BY umożliwia czytelnikom na czytanie, kopiowanie, dystrybucję, a nawet adaptację tekstu na własne potrzeby – nawet w celach komercyjnych. Od osoby wykorzystjącej tekst artykułu wymaga się podania oryginalnego autora publikacji oraz jeśli jest to wymagane zaznaczenia poczynionych zmian.

4. Jak wyglada model biznesowy SCOAP3?

W odróżnieniu od innych modeli OpenAccess gdzie biblioteki, autorzy lub agencje są zmuszone zapłacić za każdy artykuł, w SCOAP3 współpracujący wydawcy mają podpisaną jedną umowę z CERN’em który bezpośrednio pokrywa koszty związane z wydaniem artykułu. W zamian za to, wydawcy są zobowiązni zrezygnować z wszelkich form płatnej subskrypcji wymaganej do skorzystania  z zasobu.

5. Kto stoi za SCOAP3?

CERN, europejska organizcja badań nad fizyką nuklearną, działa jako organizator SCOAP3. Znana również z eksperymentów przeprowadzanych w wielkim zderzaczu hadronów. Wykorzystując swoje struktury  by wspierać współpracę w nauce, CERN dba o techniczną i administracyjną stronę SCOAP3.

6. Kim są partnerzy SCOAP3?

SCOAP3 jest organizacją partnerską współpracującą z CERN’em będącym organizatorem projektu. Konsorcjum zrzesza obecnie około 3000 bibliotek,  konsorcjów bibliotek, uniwersytetów, instuticji badawczych oraz fundacji z 44 krajów. Dodatkowo partnerstwem są objęte 3 organizacje pozarządowe: CERN – Europejska Organizacja Badań Jądrowych, IAEA – Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, JINR – Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych. Każdy z krajów uczestniczacych w projekcie ma swojego „reprezentanta”, który podpisuje „Porozumienie w sprawie współpracy” będące prawną podstawą działania SCOAP3. Reprezentantem Polski jest ICM – Interdyscyplinarne Centrum  Modelowania Matematycznego i Komputerowgo.


Szczegółowe informacje można też znaleźć na stronie ICM.

 

Ostatmoa aktualizacja: 7.02.2018

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie 31-120 Kraków, Al. Mickiewicza 21, fax: 12 633 62 45, 2009-2013    Redaktor    Polityka cookies