KandydaciStudenciPracownicyAbsolwenci
Bibioteka Główna UR

Metody wyszukiwania bibliografii

Zapraszamy do zapoznania się z wyszczególnionymi poniżej metodami poszukiwania bibliografii, które w znaczny sposób ułatwią odnalezienie potrzebnej literatury naukowej.

Wyszukiwanie bibliografii do pracy dyplomowej, semestralnej itd.

W zależności od stopnia zaawansowania prac studenta w pisaniu swojej pracy, bibliotekarze kierują czytelników do różnych źródeł informacji.


1) Określenie słów kluczowych

Zanim przystąpisz do wyszukiwania literatury odpowiadającej tematowi twojej pracy, określ słowa kluczowe, które w trafny sposób opiszą interesującą cię tematykę. Odpowiedni dobór słów kluczowych znacznie ułatwi Ci poszukiwania wykonywane w dalszych krokach.

Początkowo słowa kluczowe nie muszą być szczegółowe - ważne natomiast, aby opisywały temat twoich poszukiwań.

PRZYKŁAD:

Planowany tytuł pracy dyplomowej: "Żywienie kobiet w ciąży"

Słowa kluczowe:

 • w j. polskim: żywienie; kobieta, ciąża;
 • w j. angielskim: nutrition; feeding; woman; pregnancy

2) Przeszukiwanie katalogu elektronicznego i dostępnych baz danych

Na tym etapie radzimy założyć osobny zeszyt, lub plik tekstowy, w którym będziesz zapisywać interesujące cię pozycje bibliograficzne, znalezione w bazach lub katalogach elektronicznych.

W zależności od stopnia zaawansowania w pisaniu pracy dyplomowej, polecamy:

 • osobom początkującym zaznajomienie się z literaturą opisującą dany problem. W tym celu można skorzystać z:

  • katalogu elektronicznego Biblioteki:
   • na stronie katalogu wybierz u góry opcję "Wyszukiwanie przez hasła";
   • następnie w pierwszym od lewej rozwijanym polu wybierz opcję "Hasło przedmiotowe", a po prawej stronie należy wpisać słowo kluczowe;
   • jeśli występuje ono wśród haseł przedmiotowych użytych w katalogu elektr., to pojawi się "drzewo" haseł, z możliwością rozwinięcia i przeszukiwania ich wraz z dodatkowymi określnikami. Jeśli hasło dotyczy szerokiego zagadnienia, pojawią się również propozycje innych terminów, na oznaczenie interesującej cię tematyki [przykład1];
   • kliknij w hasło, które jest najbardziej zbliżone do twoich poszukiwań. W efekcie pojawi się lista pozycji (książek, czasopism, innych materiałów), które związane są z tematem, w który kliknąłeś/aś [przykład2]

  • polskich baz danych tematycznych:
   • bazy danych składają się z rekordów bibliograficznych publikacji, które ukazały się w fachowych publikacjach (przeważnie artykułach z czasopism). Rzadko kiedy w bazach polskich znajdziesz pełny tekst publikacji, a raczej same rekordy bibliograficzne właśnie [więcej o poszukiwaniu pełnych tekstów w punkcie 3].
   • dostępne bazy polskie wylistowaliśmy na tej stronie;
   • warto wybrać bazę, która będzie odpowiadała tematowi twojej pracy. Na początek polecamy zawsze bazę AGRO (ogólnotematyczna baza z zakresu nauk wykładanych na Uniwersytecie Rolniczym) oraz bazę SIGŻ (przeznaczoną głównie dla tematów związanych z dietetyką, żywieniem ludzi, zwierząt, ale nie tylko),
   • wpisując w bazie słowa kluczowe, otrzymasz wyniki przeszukiwania w postaci opisów bibliograficznych artykułów z czasopism, książek, które dotyczą interesującego cię tematu.
   • jeśli wpisane słowa kluczowe nie zwrócą żadnych wyników wyszukiwania, należy rozważyć zmianę słów kluczowych na inne. Niektóre tematy wymagają aby podawać terminy stricte naukowe, lub nazwy łacińskie.
   • Sposób działania baz opisaliśmy w naszym newsletterze:
   • Interesujące cię pozycje bibliograficzne, zapisz w zeszycie, lub pliku tekstowym, w celu łatwiejszego odnalezienia pełnego tekstu publikacji (punkt 3 poniżej).

 • osobom, które wykonały już wcześniej przegląd literatury polecamy:
  • korzystanie z baz danych polskich i/lub zagranicznych, w celu wzbogacenia bibliografii swojej pracy (być może będziesz szukał/a informacji np. tylko do wstępu, albo innej części swojej pracy dyplomowej - w takim wypadku powinniście znów wybrać słowa kluczowe, które będą okreslały interesujący Was temat);
  • zagraniczne bazy danych, do których nasza Uczelnia posiada dostęp, zostały wylistowane na tej stronie;
  • należy pamiętać, że mimo znalezienia informacji bibliograficznej w zagranicznej bazie danych, nie zawsze można uzyskać dostęp do artykułu. Jest to uzależnione od zasad, na jakich dostęp do bazy został wykupiony, np. w bazie Elsevier mamy dostęp do artykułów czasopism (ok. 2000 tytułów) wydanych od roku 1995; w bazie Wiley mamy dostęp do artykułów czasopism wydanych od 1997 roku itd. Szczegółowe informacje można znaleźć na podstronach opisujących szczegółowo poszczególne bazy danych i ich zawartość (wejście z tej strony), lub pytając w Bibliotece (Informatorium i Czytelnia Czasopism).

3. Co zrobić, gdy znajdę w bazie danych interesującą mnie pozycję?

Jeśli znalazłeś/aś opis bibliograficzny w bazie polskiej:

 • sprawdź w szczegółach rekordu opisu bibliograficznego, czy nie znajduje się tam link do pełnego tekstu publikacji w wersji elektronicznej. Jeśli brakuje linku to... [czytaj poniżej]
 • przeszukaj Katalog elektroniczny Biblioteki Głównej (chodzi o tytuł książki lub czasopisma, w którym ukazał się artykuł - w katalogu elektronicznym nie szukamy artykułów), a po odnalezieniu szukanej pozycji zwróć uwagę na to, gdzie jest ona zlokalizowana (np. Magazyn, Czytelnia itd.):
  • lokalizacja Czytelnia (np. "Czytelnia studencka"; "Czytelnia WL" itd.): zapisz sygnaturę i sygnaturę topograficzną; udaj się do wskazanej czyteli (np. Czytelni studenckiej), gdzie książkę/czasopismo znajdziesz się na półce. W każdej czytelni dyżuruje bibliotekarz, którego zawsze możesz poprosić o pomoc w odnalezieniu szukanej pozycji;
  • lokalizacja Magazyn: udaj się do Informatorium w celu wypełnienia rewersu na zamówienie pozycji z magazynu do czytelni (można korzystać z zamówionej książki/czasopisma tylko na miejscu w Czytelni studenckiej). Szczegóły odnośnie zamawiania znajdziesz tutaj w punktach 8A i 8B;
  • lokalizacja Magazyn WL: postępować zgodnie z wytycznymi na tej stronie (można korzystać tylko na miejscu w Czytelni na Wydziale Leśnym)
  • zamówić "do domu" w sposób elektroniczny z odbiorem w Wypożyczalni, jeśli istnieje taka opcja w Katalogu i jesteś zapisany/a do Wypożyczalni.
 • jeśli szukanej pozycji brakuje w Katalogu Biblioteki UR, to przeszukaj ogólnokrajowy katalog bibliotek szkół wyższych NUKat - szczegóły działania katologu opisaliśmy w naszym newsletterze nr 4/2017.
 • jeśli pozycja nie znajduje się w żadnej bibliotece Krakowa, możesz skorzystać z usług naszej Wypożyczalni Międzybibliotecznej, która zajmuje się pozyskiwaniem dla studentów i pracowników UR pozycji dostępnych w innych bibliotekach na terenie Polski.

W każdym przypadku zapraszamy Państwa do naszej czytelni (Informatorium i Czytelni Czasopism), gdzie udzielamy wsparcia w zakresie poszukiwania materiałów do pracy naukowej, przeszukiwania baz danych i różnych źródeł informacji naukowej (tradycyjnych i elektronicznych).

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie 31-120 Kraków, Al. Mickiewicza 21, fax: 12 633 62 45, 2009-2013    Redaktor    Polityka cookies